23. Формати даних та форматування таблиць























Як встановлювати формати подання 
даних у клітинках?
У клітинки таблиці можна вводити різні дані. Вигляд даних в елек­тронній таблиці визначається їх форматом (мал. 23.1).
Формат даних визначає дії, які можна виконувати з ними.
Формат даних визначає тип даних, які введено до клітинки, та 

осо­бливості їх відображення у клітинці.

За замовчуванням у Microsoft Excel формат даних клітин­ки визначається як Загальний, що передбачає відображення числових і текстових даних без спеціального форматування. У Microsoft Excel для зміни формату слід скористатись інструмен­тами групи Число вкладки Основне. Зокрема, зі списку числових фор­матів (мал. 23.2) вибрати потрібний.
Для зміни параметрів форматування в табличному процесорі Microsoft Excel  слід виділити клітинку чи діапазон та вибрати вказів­ку Формат клітинок   у контекстному меню. Далі
з діалогового вікна Формат клітинок (мал. 23.3), що відкривається, вказати відповідний формат.
За замовчуванням, LibreOffice Cals формат даних клітинки визна­чається як Числовий стандарт.
У  LibreOffice Cals формат даних встановлюють у вкладці Числа вікна Формат комірок, яке викликається вказівкою меню Формат/Комірки (мал. 23.4).
Як змінити форматування таблиці?
Для зовнішнього оформлення електронної таблиці змінюють її форматування.

Форматування електронної таблиці — зміна зовнішнього вигляду таблиці чи окремих її клітинок: шрифту, кольору, накреслення символів; вирівнювання; кольору заливки, розмірів і меж клітинок тощо.

Форматування клітинок електронних таблиць здійснюєть­ся засобами різних вкладок вікна  Формат клітинок
  •  вирівнювання вмісту можна змінити за допомогою від­повідних кнопок із групи Вирівнювання вкладки Основне;
  •       форматування тексту — вкладка.Шрифт: шрифт, розмір, колір тексту, накреслення; пропоновані вказівки дублюють інструмен­ти групи Шрифт вкладки Основне
  •        встановлення меж таблиці чи окремих ЇЇ об'єк­тів — вкладка Межі — зміна значень для ко­льору, типу ліній; пропоновані засоби дублю­ють вказівки інструмента Межі групи Шрифт вкладки Основне;
  •        встановлення кольору тла клітинки чи діапазо­ну клітинок таблиці — вкладка Заливка; про­поновані засоби дублюють вказівки інструмен­та Колір заливки групи Шрифт вкладки Основне. 

У LibreOffice Cals змінювати параметри форматування можна засобами діалогового вікна Формат комірок та інстру­ментів на панелі Форматування:
  • вирівнювання вмісту — за допомогою відповідних інстру­ментів панелі інструментів Форматування
  • форматування тексту — Текстові ефекти чи панелі інструментів Форматування тексту;
  •   межі таблиці чи окремих п об'єктів — за допомогою інструмен­та Обрамлення, а колір тла — за допомогою інструмента Тло (мал. 23.5).


 як відобразити вміст клітинки повністю на екрані?
За замовчуванням в електронній книзі всі клітинки мають однакову ширину й висоту.
Але в деяких випадках довжина тексту або числа більша, ніж ширина стовпця, у якому розташована клітинка. Якщо сусідні праворуч клітинки порожні, вміст клітинки буде відображено повністю з поширенням його на вільні клітинки. Якщо ж сусідня праворуч клітинка містить дані, то текстові дані будуть відображені частково — стільки символів, скільки вміститься в клітинку по­точної ширини, а дані деяких числових фор­матів (зокрема, типу дата і час) відобража­ються як послідовність знаків фунта (# # # # # #). Але це не означає, що дані втра­чено — вони зберігаються в пам'яті і при збільшенні ширини стовпця будуть відображені повністю.

Змінити ширину стовпця можна різними способами:
  • за допомогою вказівки Ширина стовп­ця зі списку Формат групи інструмен­тів Клітинки (мал. 23.5), при цьому треба в діалоговому вікні ввести по­трібну ширину в символах і натиснути ОК
  • встановити вказівник миші на праву межу заголовка стовпця (коли він набуде вигляду двонапрямленої стрілки) та виконати протягування вправо або вліво відповідно для збільшення або зменшення ширини стовпця (мал 23.7);


  •     можна також автоматично встановити ширину стовпця так, щоб вона відповідала довжині найдовших даних у цьому стовпці. Для цього необхідно двічі клацнути лівою клавішею миші на правій межі заголовка стовпця.
Іноді немає потреби збільшувати ширину стовпця, оскільки лише в одній клітинці (наприклад, у заголовку), довжина даних перевищує ширину стовпця. У цьому разі можна дати вказівку перенести текст на кілька рядків і збільшити висоту рядка. Для цього треба виділити по­трібну клітинку (або діапазон клітинок) та виконати вказівку Формат клітинок (Формат комірок) із контекстного меню, перейти на вкладку Вирівнювання та встановити прапорець переносити по словах. Висота рядка в цьому разі може бути дібрана автоматично, в іншому — змінити її можна аналогічно до зміни ширини стовпця — за допомогою вказівки Формат/Розмір клітинки/Висота рядка або з використанням ниж­ньої межі заголовка рядка (мал. 23.8).


Для того щоб дані були відображені на кілька клітинок, можна об'єд­нувати клітинки таблиці. При об'єднанні двох або кількох клітинок утворюється одна клітинка, що спрощує форматування тексту або виразу у клітинках. Наприклад, може знадобитися об'єднання кількох кліти­нок рядка., відведеного для запису заголовка таблиці, щоб заголовок роз­містився в одній клітинці. Після цього можна вирівняти текст заголовка, щоб він був розташований в об'єднаній клітинці по центру.
Для об'єднання клітинок їх слід виділити й натиснути кно­пку Об'єднати та розмістити в центрі з групи інструментів Вирівнювання. Можна також вибрати з контекстного меню вказівку Формат клітинок, перейти на вкладку Вирів­нювання та встановити прапорець об'єднанняДії в  LibreOffice Cals дуже схожі на дії вMicrosoft Excel

     Для зміни ширини стовпця можна використати вказівку меню Формат/Стовпчик/Ширина. У діалоговому вікні Ши­рина стовпчика слід ввести ширину в сантиметрах і натисну­ти кнопку Гаразд (мал. 23.9).
Аналогічно можна змінювати висоту рядка за допомогою вказівки меню Формат /Рядок/Висота.
Для об'єднання клітинок використовують інструмент Об'єднати й центрувати комірки  панелі інструментів Форматування.
 
 

Немає коментарів:

Дописати коментар